İlkokulda Korkunç Olay! Engelli Öğrenci Şiddete Maruz Kaldı!

İlkokulda engelli bir öğrenci nöbetçi öğretmenin şiddetine maruz kaldığı iddia edildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İddiaya göre, Arifiye İlçesinde bulunan Ekrem OBA İlköğretim Okulunda 5’nci sınıfta okuyan özel eğitim kaynaştırma öğrencisi A.İ.K., nöbetçi öğretmen B.Y. tarafından darp edildi. Olayı öğrenen öğrencinin ailesi karakola giderek B.Y. hakkında şikayetçi oldu.

Meydana gelen olay ile ilgili Yenihayat Paralimpik Spor Kulübü Derneği’nden bir tepki geldi.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Dernek Başkanı Selim Özen, şu ifadeleri kullandı:

“Arifiye İlçesinde bulunan Ekrem OBA İlköğretim Okulunda 5’nci sınıfta okuyan özel eğitim kaynaştırma öğrencisinin 19 Aralık 2022 tarihinde Nöbetçi öğretmen tarafından okulunda fiziksel şiddete uğradığını ailesi tarafından öğrendik. Kaynaştırma öğrencisi on yaşındaki A.İ.K, Ekrem OBA İlköğretim Okulunda görevli Nöbetçi Öğretmen B.Y tarafından fiziksel müdahale uygulanarak darp edildi yaşanan olay sonrası engelli bireyin ailesi ve nöbetçi öğretmen B.Y ve okul müdürü hakkında şikayetci oldu .
Yaşanan bu talihsiz üzücü olay bizleri derinden üzmüştür. Engelli Bireyler dünyaya gelmekle birlikte insan onuruna yakışır biçimde emniyetli güvenli bir çevrede herkes gibi yaşama hakkına sahiptir. Anayasa ve yasalar ile özel durumları itibari ile güvence altına alınan hakları doğrultusunda Kanun yapıcılar engelli bireylerin özel durumlarını dikkate alarak bu konuda gerekli yasal düzenlemeleri kanun ve yönetmelikler yaparak tedbirleri almış olmakla birlikte devletimizin ilgili kurumlarını görevli ve yetkili kılmıştır.
Anayasanın 61 maddesi Devlet durumları itibari ile özel durumu olan engelli bireyleri korur kendilerine yakışırı bir hayat seviyesini sağlar denilmekte.
Ekrem OBA İlköğretim okulunda bulunan kaynaştırma eğitim sınıfının amacı özel bireyleri Kaynaştırma eğitimi ile bireyselleştirilmiş eğitim programlarıyla engelli ve normal çocukların eğitsel ve sosyal yönden bütünleşmelerini sağlama işlemidir. Her insanda olduğu gibi engelli çocuklar da, diğer insanlarla sosyal ilişki kurmak ve bunu sürdürmek, çevresi tarafından sevgi ve değer görmek, beğenilmek, takdir edilmek, hiç kimseye ihtiyaç duymadan ve bağımlı olmadan yaşamak istemektedirler. Bu onların en doğal hakkı olduğu gibi, toplumsal bütünlüğün ve kalkınmanın da temelidir. Engelli çocuklara verilen eğitimin niteliği ne kadar iyi olursa olsun, sonuçta onu içinde yaşadığı toplumun bir üyesi haline getirmiyor ve kabul görmesini sağlamıyorsa verilen eğitim işe yaramayacaktır.
Bu nedenle yaşanan bu talihsiz olay bize şunu gösterdi yapılan kanuni düzenlemeler ışığında kaynaştırma eğitimi, her türdeki engelli çocuğun devam ettiği okullarda önemli bir hizmet alanı olarak görülmesi ve bir takım tedbirlerin alınmasını gerektirmektedir. Engelli insanlar, yaşam fonksiyonlarını diğer insanlar gibi kullanamadıkları için daha dezavantajlı bir konumda olmaktadırlar. Zihinsel veya fiziksel engeller, hayatın gereklerine adapte olma konusunda bu kişilere yönelik farklı bir yaklaşım geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu farklı yaklaşım, dezavantajları ortadan kaldırmak ve engelli insanların toplumsal hayatın etkin birer üyesi olması için gerekli tedbirleri almak demektir.

Çocuklar hayatın başında olan kimseler olarak bu farklı yaklaşıma daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar bu konuda üzücü olayların yaşanmaması adına Sayın Valimiz Çetin Oktay KALDIRIM dan isteğimiz Şehrimizde hizmet veren Sakarya Valiliği , İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı hizmet veren özel eğitim okulları ve kaynaştırma okullarında görevli öğretmenlerin ve idareci yöneticilerin özel eğitim kaynaştırma öğrencilerine karşı daha özenli davranması konusunu bir kez daha dile getirmiş olmakla birlikte doğru iletişim modelinin var edebilmek adına hizmet içi eğitimlerin verilmesini talep ediyoruz .

Ekrem OBA İlköğretim Okulunda okuyan on yaşındaki kaynaştırma öğrencisi özel birey A.İ.K ‘nın nöbetçi öğretmen B.Y tarafından uygulanan fiziksel şiddet ve darp sonrasında engelli öğrenciye yaşatılan insan onuruna yakışmayan bu durumu kabul etmeyerek Devletimizin okulunda yaşanan bu durumu kınadığımızı ifade ederek .
Öğretmen ve Okul müdürü hakkında şikayetçi olan A.İ.K nın ve ailesinin yanında olacağımızı ifade ederek soruşturma süresi içinde Sakarya Valiliğimize bağlı İl Milli eğitim Müdürlüğü ve Aile Sosyal Politikalar Hizmetleri İl müdürlüğünün gerekli yasal yaptırımları denetimleri uygulamasını ve yasal süreç içerisinde olay çözüme kavuşup aydınlatılıncaya kadar olaya karışan öğretmen ve okul müdürünün görevden uzaklaştırılmasını talep ediyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İlkokulda Korkunç Olay! Engelli Öğrenci Şiddete Maruz Kaldı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gerçek Sakarya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin