Yalçın Meriç Uyardı!

SATSO 18. Meslek Komitesi Başkanı İlker Ergül’ün zemin etütleri ve zemin iyileştirme çalışmalarının yanlış uygulandığı uyarısı sonrasında bir açıklama da Sakarya Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Yalçın Meriç’ten geldi. Söz konusu ifadelere katıldığını belirten Meriç, uygulama sürecinin kendilerinin dışında geliştiğini söyledi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sakarya  Ticaret ve Sanayi Odası 2022-2026 dönemi ilk Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı’nda konuşan 18. Meslek Komitesi (Mühendislik ve Mimarlık Hizmetleri) Başkanı İlker Ergül, ve şehircilik konularında önemli uyarılarda bulunmuştu. Ergül,  “İmar işlerine SATSO olarak müdahil olmamız gerekiyor. 5 katlı binalarımızı bir şekilde yeni depreme hazırlamamız gerekiyor. Maalesef zemin etütleri ve zemin iyileştirme çalışmaları şehrimizde yanlış uygulanıyor. Belediyeler geleneklerini bozmuyor. Şehrimizde ciddi bir otopark sorunu var ancak hiçbir çalışma da yapılmıyor” dedi.

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi’nin manşetinden duyurduğu haber sonrasında bir açıklama da Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Yalçın Meriç’ten geldi.  1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ve Türkiye Deprem Tehlike Haritası ve Parametre Değerleri Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca inceleme ve denetleme sorumluluğunun belediyelerde olduğunu hatırlattı. Meriç, jeoloji ve jeofizik mühendisleri olarak hazırladıkları raporların hepsinin mevzuata uygun ve denetim altında olduğunun altını çizdi.

Meriç, “Oda olarak özellikle şu konuya dikkat çekmek isteriz ki; Zemin Etüt Raporları başlangıçtan itibaren Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ilgili belediyelerdeki denetçi mühendisler, arazi çalışmaları esnasında yetkili mühendisler ve teknikerler, laboratuvar çalışmaları, büro çalışmaları sırasında Jeoloji Mühendisi, Jeofizik Mühendisi ve İnşaat Mühendisleri gibi ilgili mühendislerin sorumluluğu altında ilerlemektedir. Yapılan çalışmalarda zemin iyileştirmesi gerekli olan bölgelerde literatürde kabul gören zemin ıslah yöntemleri yapılması önerilmektedir. Zemin Etüt Raporları yetkili kurumlarda onay sürecinden geçtikten sonra; müracaat eden tüzel veya gerçek kişilere onaylı raporlar teslim edilir. Bu safhadan sonraki uygulama süreci bizlerin dışında gelişen faaliyetlerdir. ‘Zemin iyileştirme çalışmaları ilimizde yanlış uygulanıyor’ ifadesine ben de şahsen katılıyorum ancak bunun yaptırım gücü Jeoloji Mühendisleri Odası ve meslektaşlarımız da değildir” ifadelerine yer verdi.

Kent merkezindeki riskli binalarla ilgili de uyarılarda bulunan Meriç, “Özellikle deprem görmüş, ekonomik ömrünü de tamamlamış olan yüksek katlı binaların dönüşümü elzemdir. Bahse konu binaların cephe giydirmeleri, boya, badana gibi basit tadilatlarına izin verilmemeli, bu binaların risk performans raporu olmaksızın adeta yeni yapılmış yapılar gibi her türlü işleme açık olmasının önüne geçilmelidir” diye kaydetti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yalçın Meriç Uyardı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gerçek Sakarya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin